11 Ağustos 2020 Salı

ZİYARETİ AŞURA

PENDİK’TE EHLADER’İN ALGI OPERASYONUNDA SON PERDE!

Son günlerde gündemi fazlasıyla meşgul eden bir konuda sürekli sataşmalara maruz kalmamız hasebiyle konu hakkında bir açıklama yapma gereği hissetmiş bulunmaktayız.

01 Mayıs 2020 Cuma 04:41
Bu haber 672 kez okundu
PENDİK’TE EHLADER’İN ALGI OPERASYONUNDA SON PERDE!
 

Son günlerde gündemi fazlasıyla meşgul eden bir konuda sürekli sataşmalara maruz kalmamız hasebiyle konu hakkında bir açıklama yapma gereği hissetmiş bulunmaktayız. Pendik Yayalar mahallesinde bulunan camiye Diyanet tarafından Caferi bir hocanın tayininin onaylanması meselesi. Konu hakkında yazanlar cami meselesinden ziyade konuyu dağıtarak bir algı operasyonu yapmaya çalışılmaktadırlar. Konu hakkında beyan edilen/yazılan yazılardan iki tanesine değineceğiz. Konuyu ilk başlangıç noktasından ele aldığı için öncelikle Rahmani Onurşan hocanın yazısı ile başlayacağız.

Sayın Onurşan “Caferi Çalıştayı” sürecini çok güzel ve tam bir objektiflik ve tarafsızlıkla ele aldığı için kendisine teşekkür ederiz. Ama eksikleri biz tamamlayalım. Diyanet konusu ilk gündeme geldiğinde, neredeyse tüm Caferi âlimler veya temsilcileri bir araya gelerek konuyu ele almış ve ortak hareket etme sözü verilmişti. Bizlerde bu birlik devam ederse, birlikten ayrılmayacağımıza söz vermiştik. Ama eğer birlik bozulur ve herkes kendi yoluna giderse bizlerde kendi yolumuza gideceğimizi ifade etmiştik.

Süreç başladı ve biz eksiksiz tüm oturumlara katıldık. Kevser grubunu temsilen Kadir Akaras Bey katılıyor ve onlar adına beyanda bulunuyordu. Sayın Şeyh Selahattin Özgündüz hoca kendisine yapılan tüm haksızlıklar ve olumsuz tavırlara rağmen yine de birliğin bozulmaması adına her şeye tahammül edip gerçek bir lider tavrı göstermiştir. Toplantıların sonunda basın açıklaması yapılacağı günün öncesi tekrar toplanılıp basına yapılacak olan açıklamalar karara bağlanmış ve Kadir Akaras beyde bunları onaylamıştı. Sabah basın açıklaması öncesi toplantı salonunda Kevser grubu bazı maddelere itiraz ederek basın açıklamasından bu maddeleri çıkarttırmıştır. Asıl hedeflerinin oyunbozanlık olduğunu bir kez daha ispat etmelerine rağmen yine de Şeyh Selahattin hoca bunları yuttu ve birlik hatırına kabullendi.

İş, birliğin kurulmasına geldiğinde, Kevser grubu son darbeyi vurmuş ve Şeyh Selahattin hocanın Türkiye Caferileri lideri unvanını düşürmek/karalamak için farklı bir teşkilatlanmaya gitmişti. Şeyh Selahattin hoca duruma artık sabredemeyerek ekibiyle birlikte birlikten ayrılmış ve CABİR’i kurmuştur. Kendisine yapılan bunca haksızlık ve olumsuz davranışlara rağmen birlik ve mektep adına gösterdiği sabır ve metaneti her zaman şükran ve minnet ile yâd etmişizdir. Birlik dağılınca bizler de verdiğimiz söz gereği ayrılarak kendi yolumuza devam ettik.

Rahmani hoca Büyük Ayetullah Sistani ile görüşmelerini ve ağanın Diyanet’e bağlanmayı caiz bilmediğini ifade etmiştir. Bizler hali hazırda hayatta olan züvvarımızın şahitliğinde Büyük Ayetullah Sistani’yi ziyaret ettik ve durumu anlattıktan sonra ağadan fetva istedik. Bizler Rahmani hocanın sözlerini yalanlamıyor ama kendi elimizde olan deliller ışığında ağanın caiz fetvası verdiğini kendi kulaklarımızla duymuş ve beraberimizdeki hazirunda buna şahitlik etmiştir. Ayrıca diğer birçok taklit mercimizle/müçtehidimizle görüşüp hem yazılı ve hem de görsel caiz fetvası almış bulunmaktayız. Daha önce de bunları yayınlamıştık (isteyenlere tekrar gönderilebilir). Hatta İran’ın ve dünya Şiîlerinin dini lideri Büyük Ayetullah Hameneyi’den Diyanet’ten maaş almanın sakıncası olmadığı ve imam cemaat olmanın (namaz kıldırmanın) önünde bir engel teşkil etmediği fetvasını yazılı olarak almış bulunmaktayız. Ama tüm ısrarlarımıza rağmen bunun caiz olmadığını savunanlar tek bir tane bile yazılı fetva getirememişlerdir. Gerçekten bu üzerinde biraz düşünülmeyi hak eden bir gerçek değil midir?

Dönemin Ehlader başkanı Hasan Kanaatlı beraberindeki heyet ile İran seferinde durumu Büyük Ayetullah Mekarim Şirazî’ye sual etmiş ve ağa da diğer ağalar gibi caiz fetvası vermiştir. Bu durum gizlenmiş ama video kaydı bizim elimize geçince tarafımızdan kamuoyu ile paylaşılmıştır. Böylece aslında Türkiye’de ki Caferiler üzerinde kimlerin nasıl bir oyun içerisinde oldukları daha anlaşılır bir vaziyet almıştır.

Ama Kadir Akaras’ın talihsiz açıklamaları! Diyanet’e kayıtlı hocalara ATM hocaları tabirini kullanmıştır. Kadir Akaras yurtdışından gelen paralar ile boşta olan hocalar da dâhil olmak üzere kendilerini kabullenen hocalara maaş verip sigorta yapmaktadır. Bunlar da o zaman elmatik (parayı elden alanlar) veya bankamatik hocaları mı oluyorlar? Bazı camide görev yapan hocalar, camiden sigorta parasını aldığı halde Kevser grubu tarafından bir yerlerde sigortalı işçi olarak gösterilmektedirler. Peki, sizin bu icraatınızın ismi ne olacak? Bu hocaları birilerinin iş yerinde sigortalı göstererek ahlaki bir tavır sergilediğinizi mi savunuyorsunuz? Sırf hocalar Diyanet’e bağlanmasınlar diye başlatılan maaş dağıtma olayında kimin parasını kimlere dağıtmaktasınız? Hali hazırda yayın yapan on4tv ve Kevser yayıncılığın gelirinin büyük kısmının yurtdışından geldiği her kes tarafından bilinen aşikâr bir olaydır. Kadir Akaras’ın bu kanalda büyük oranda kendi akraba ve yakınlarını istihdam etmesi hangi etik kurallar ile bağdaşmaktadır? Hakaretler savurduğu yayında moderatör/sunucu kendi oğludur. Hak, adalet ve ahlak naraları atmadan önce bir kez daha düşünmenizi tavsiye ederiz. Bu bütçeleri hem kendilerine sermaye yapmak ve hem de bununla Türkiye’de Caferiler üzerinden siyaset yapmak hangi ahlaki ilkeler ile bağdaşmaktadır? Sizlerin bu bütçeleri dağıtmaktan asıl hedefiniz nedir acaba? Kimler sizin arkanızda durmaktadır? İsterseniz hepsini daha fazla deliller ile zikredelim!

Diyanet’ten/Devletten maaş alan hocalar ne ilimden ve ne de ahlaktan yoksundurlar. Kimin ahlaki boyutunun ne hadde olduğunu belirlemek bu şartlar dâhilinde Kadir Akarasın haddine değildir. Bunun kararını en iyi şekilde verecek olan halkımızdır. Sanırım Kadir hoca kendisine veya etrafına bakınca gördüklerini bu tarafa nispet etmektedir. Azerbaycanlıların meşhur atasözünde dedikleri gibi “keçel bakır güzgüye adın goyur özgüye” yani keçel aynaya bakıyor adını başkasına koyuyor.” Devletten maaş alan hocalar devletine, milletine ve mektebine bağlı kimselerdir. Halkın gönlünde kurmuş oldukları tahtı bu safsata sözler yıkamamış ve yıkamayacaktır.

Pendik’teki cami olayı üzerinden pirim kazanmak için yalan yanlış beyanlarda bulunmak ahlaki sayılabilir mi? Caminin resmi başkanının ve yerel halkın talebi, Caferi hocanın tayin istemesi üzere gerçekleşen bir olayı “Diyanet camimize el koyuyor” propagandasına dönüştürmek ancak bundan siyasi bir menfaat ummak ve yurtdışındaki kaynaklarınıza yaranma çabalarından başka bir şey midir? Bunun diğer bir adı ise en hafif tabir ile haysiyetten ve kişilikten uzaklaşmaktır.

Ehlader’in bu çalışmaları üstü örtülü bir şekilde necip Caferi vatandaşlarımız ile yüce devletimizi karşı karşıya getirme çabasıdır. Kadir Akaras’ın televizyondaki “halkımız sokaklara, müftülüğe ve caminin önüne dökülmek için bizden bir haber bekliyor” gibi ifadeleri açıkça halkı provoke edip devlet ile karşı karşıya getirme çabasıdır. Türkiye’de yaşayan Caferi vatandaşları Caferi oldukları kadar aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdırlar. Bu vatanı hiçbir kimse veya zümrenin hava ve heveslerine kurban etmeyecek, hem inancına ve hem de devletine sahip çıkacaktır. Asıl olan algı operasyonu yapmak değil, doğruları beyan ederek hak ve hakikatten ayrılmamaktır. Bizler bu konuda olan her şeyi tüm çıplaklığı ile beyan etmeğe devam edeceğiz. Tüm halkımıza saygı ile duyurulur.

                                                                                          01.05.2020

  Türkiye Caferileri Vakfı

    Caferi ve Ehl-i Beyt (a.s.) Derneği

 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  GAZETE MANŞETLERİ
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  ?Sitemizi araştırmalarınız için yeterli buldunuz mu?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SAYFALAR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  ARŞİV