02 Aralık 2022 Cuma

ZİYARETİ AŞURA

HER GÜNE AİT DUALAR

Pazartesi gününden başlayarak cuma gününe kadar olan beş gün içerisinde 12. İmam için yapılan ziyaretler...

24 Aralık 2012 Pazartesi 15:30
Bu haber 26001 kez okundu
HER GÜNE AİT DUALAR
 PAZARTESİ GÜNÜNE AİT DUALAR
İmam Hasan ve İmam Hüseyin’in -Allah’ın selamı onların üzerine olsun- günleri.

İmam Hasan’ın (as) Ziyareti
“Selam olsun sana ey âlemlerin Rabbinin resulünün oğlu, selam olsun sana ey Emirulmüminin’in oğlu, selam olsun sana ey Fatım-i Zehra’nın oğlu, selam olsun sana ey Allah’ın habibi, selam olsun sana ey Allah’ın halis kulu, selam olsun sana ey Allah’ın emini, selam olsun sana ey Allah’ın hücceti, selam olsun sana ey Allah’ın nuru, selam olsun sana ey Allah’ın sıratı, selam olsun sana ey Allah’ın hükmünün açıklayıcısı, selam olsun sana ey Allah’ın dininin yardımcısı, selam olsun sana ey tertemiz efendi, selam olsun sana ey çok hayır işleyen ve vefalı kişi, selam olsun sana ey -Allah’ın dininde- emin ve ayakta duran, selam olsun sana ey Kur’an’ın teviline âlim olan, selam olsun sana ey hidayet eden ve hidayet olunan, Selam olsun sana ey tertemiz ve -bütün kusurlardan- arınmış, selam olsun sana ey çekinen ve tertemiz, selam olsun sana ey hak ve hakikat, selam olsun sana ey şehid ve sıddık, selam olsun sana ey Eba Muhammed Hasan b. Ali; Allah’ın rahmet ve bereketleri senin üzerine olsun.”

İmam Hüseyin’in (a.s) Ziyareti
“Selam olsun sana ey Resulullah’ın oğlu, selam olsun sana ey Emirulmüminin’in oğlu, selam olsun sana ey âlemdeki kadınların efendisinin oğlu; şehadet ederim ki sen namazı ayakta tuttun, zekâtı verdin,- insanları- iyiliğe emrettin ve kötülükten sakındırdın; ihlâsla Allah’a ibadet ettin; Allah yolunda hakkıyla cihad ettin; tâ ki (ölüm zamanı) yakin makamına ulaştın. O halde ben ve gece-gündüz kaldığı müddetçe benden sana ve senin tertemiz Ehl-i Beyt’ine selam olsun; Ey efendim! Ben senin ve Ehl-i Beyt’inizin seveniyim; sizinle barışık olanlarla barışığım, sizinle savaş halinde olanlarla savaş halindeyim; sizin gizlinize ve açıkta olanınıza, zahirinize ve batınınıza inanıyorum. Allah sizin geçmişteki ve gelecekte ki düşmanlarınıza lanet etsin. Ben onlardan Allah’a teberri ediyorum. Ey mevlam, ey Eba Muhammed, ey mevlam, Ey Aba Abdullah! Bu pazartesi günü sizin gününüzdür, Sizin isminize aittir; ben ise bugünde sizin misafirinizim; o halde beni misafirliğe kabul edin ve beni iyi misafir edin; gerçekten siz en güzel misafirperverlersiniz. Ben ise bugünde size sığınanlardanım; o halde bana sığınak verin; şüphesiz siz ziyafet ve sığınak vermek üzere görevlendirilmişsinizdir. Allah’ın rahmeti sizin ve tertemiz Ehl-i Beyt’inizin üzerine olsun.”

SALI GÜNÜNE AİT DUALAR

Bugün İmam Zeynelabidin, İmam Muhammed Bakır ve İmam Cafer Sadık (as) adınaaittir; bugünde bu üç imamı şöyle ziyaret et:

“Selam olsun size ey Allah’ın ilminin hazineleri; selam olsun size ey Allah’ın vahyinin tercümanları, selam olsun size ey hidayet imamları, selam olsun size ey takva nişaneleri, selam olsun size ey Resulullah’ın evlatları; ben sizin hakkınızı (imamametinizi) tanıyor, şanınızı biliyorum; ben sizin düşmanlarınıza düşman ve dostlarınıza ise dostum. Babam anam size feda olsun Allah’ın rahmeti sizin üzerinize olsun.

Allah’ım! Ben onların ilkini sevdiğim gibi sonuncusunu da seviyorum ve onların dışında her dost ve sırdaştan uzağım. Cibti, tağutu, Lat ve Uzza’yı inkâr ediyorum. Allah’ın salâtı, rahmet ve bereketleri sizin üzerinize olsun ey Mevlalarım! Selam olsun sana ey ibadet edenlerin efendisi ve vasilerin soyu; selam olsun sana ey peygamberlerin ilmini yaran; selam olsun sana ey sözünde ve davranışında doğru ve doğrulanmış olan. Ey Mevlalarım! Bugün sizin gününüzdür; bugün Salı günüdür. Ben ise bugünde sizin misafiriniz ve size sığınmaktayım. O halde Allah Teâlâ’nın ve tertemiz ve tahir Ehl-i Beyt’inizin sizin yanınızdaki makamları hürmetine size misafir olmamı ve sığınmamı kabul edin.”

ÇARŞAMBA GÜNÜNE AİT DUALAR

Bugün İmam Musa Kâzım, İmam Rıza, İmam Cevad ve İmam Ali Naki’ye (a.s) aittir; bugünde bu dört İmam şöyle ziyaret edilir:
“Selam olsun size ey Allah’ın velileri; selam olsun size ey Allah’ın hüccetleri; selam olsun size ey yeryüzünün karanlıklarında Allah’ın nurları; Allahın selamı sizin üzerinize olsun; Allah’ın rahmeti sizin ve tertemiz tahir Ehl-i Beyt’inizin üzerine olsun; babam, anam size feda olsun. Gerçekten siz halis niyetlerle Allah’a ibadet ettiniz ve Allah yolunda hakkıyla cihad ettiniz; nihayet yakine ulaştınız (ölüm gelip sizi buldu). Allah sizin cin ve insanlardan olan bütün düşmanlarınıza lanet etsin. Ben onlardan Allah’a ve size doğru uzaklaşıyorum. Ey mevlam, ey Eba İbrahim Musa b. Cafer, ey mevlam, ey Ebe’l- Hasan Ali b. Musa, ey mevlam, ey Eba Cafer Muhammed b. Ali, ey mevlam, ey Eba Hasan Ali b. Muhammed! Ben sizin dostunuzum. Sizin saklınıza ve aşikârınıza inanıyorum. Sizin gününüz olan bu Çarşamba gününde sizin misafirinizim. Bugünde size sığındım. O halde beni misafirliğe ve sığınağınıza almayı kabul edin; tertemiz ve tahir Ehl-i Beyt’inizin hürmetine.”

PERŞEMBE GÜNÜNE AİT DUALAR

Bugün İmam Hasan Askerî’ye (as) aittir; bugünde İmam Hasan Askeri (as) şöyle ziyaret edilir:
“Selam olsun sana ey Allah’ın velisi, selam olsun sana ey Allah’ın hücceti ve halis kulu; selam olsun sana ey müminlerin imamı, elçilerin mirasçısı ve âlemlerin Rabbinin hücceti! Allah’ın rahmeti senin tertemiz ve tahir Ehl-i Beyt’inin üzerine olsun. Ey mevlam, ey Eba Muhammed Hasan b. Ali! Ben sana ve Ehl-i Beyt’ine dostum. Bugün senin günündür; bugün Perşembe günüdür; ben ise bugünde senin misafirin ve sana sığınan bir kimseyim. O halde beni iyi bir şekilde misafir et ve güzel bir şekilde sığınak ver; tertemiz ve tahir Ehl-i Beyt’inin hakkı hürmetine.”

CUMA GÜNÜNE AİT DUALAR

Cuma günü, Hz. Mehdi’ye (af) aittir; İmam Mehdi (as) bugünde zuhur edecektir. Bugünde İmam Mehdi (af) şöyle ziyaret edilir:
“Selam olsun sana ey Allah’ın yeryüzündeki hücceti, selam olsun sana ey Allah’ın yarattıkları arasındaki gözü; selam olsun sana ey Allah’ın nuru; o nur ki hidayet bulanlar onun vasıtasıyla hidayet bulur ve onun vasıtasıyla müminlerden gam ve keder giderilir. Selam olsun sana ey (Allah’tan) korkan ve temizlenmiş olan; selam olsun sana ey Allah’ın nasihat eden velisi; selam olsun sana ey kurtuluş gemisi; selam olsun sana ey hayat kaynağı; Allah’ın rahmeti senin üzerine ve senin tertemiz ve tahir Ehl-i Beyt’inin üzerine olsun. Allah’ın rahmeti senin üzerine olsun; Allah sana vaat ettiği yardımı ve imametin zuhurunu yakınlaştırsın; selam olsun sana ey mevlam!

Ben sizin köleniz ve sizi sevenlerdenim; sizin ilkinizin ve sonuncunuzun makamını tanıyanlardanım. Sizin ve Ehl-i Beyt’inizin vasıtasıyla Allah’a yaklaşıyor, senin zuhurunu ve hakkın senin elinle zuhurunu bekliyorum; Allah’tan Muhammed ve Ehl-i Beyt’ine rahmet etmesini ve beni seni bekleyenlerden, sana tabi ve düşmanlarına karşı sana yardımcı olanlardan, sizin huzurunuzda ve sizin dostlarınızdan olarak şehadete ulaşmayı diliyorum. Ey mevlam, ey Sahibu’z-Zaman! Allahın rahmeti senin ve Ehl-i Beyt’inin üzerine olsun. Bu Cuma günüdür ve bugün senin günündür; bugünde senin zuhurun, senin elinle müminlerin kurtuluşu ve kılıcınla kâfirlerin öldürülmesi beklenmektedir. Ey mevlam! Ben bu günde senin misafirin ve sana sığınan bir kimseyim. Ve sen ise ey mevlam! Kerimlerin evlatlarından olan kerim bir kişisin; misafiri ağırlamak ve ona sığınak vermekle görevlisin. O halde beni misafir olarak ağırla ve bana sığınak ver. Allah’ın rahmeti senin ve tertemiz, tahir Ehl-i Beyt’inin üzerine olsun.”

Seyyid İbn Tavus demiştir ki: Ben bu ziyaretten sonra İmam Mehdi’ye (af) işaretle aşağıdaki şiiri okuyorum:

“Nereye yönelirse bineğim sana gelirim
Hangi beldede olursam senin misafirinim.”

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  GAZETE MANŞETLERİ
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  ?Sitemizi araştırmalarınız için yeterli buldunuz mu?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK OKUNANLAR
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SAYFALAR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  ARŞİV