02 Aralık 2022 Cuma

ZİYARETİ AŞURA

MATEM AYI BAŞLADI

İSLAM'IN EN BÜYÜK YASI KERBELA AŞURASIDIR

21 Eylül 2017 Perşembe 19:03
Bu haber 3688 kez okundu
MATEM AYI BAŞLADI
 Kerbela Olayını Meydana Getiren Faktör
 
        İslam tarihinin belki de en karanlık ve en acı sayfaları hicretin altmış birinci yılıdır. Bu yılda, hilafeti zorla ele alan ve Emevi devletinin temellerini atan Muaviye, hilafeti bir saltanata dönüştürmüş ve kendinden sonra içkici, kumarbaz ve din ile uzaktan ve yakından bir ilgisi olmayan oğlu Yezit’i halife tayin etmişti. Yezit de babasından sonra iş üstüne gelir gelmez toplumun ileri gelenlerinden biatler almaya başlamıştı. Böylelikle zulüm ve haksızlık üzerine kurulmuş olan saltanatını garanti altına almayı hedefliyordu. Bu uğurda kimini mal varlığı ile kimini de zor kullanarak kendi halifeliğini onaylatmaya çalışıyordu.
 
Kerbela Olayı Nasıl Başladı?
 
        Hz. Hüseyin (a.s.) Hz. Peygamber efendimizin (s.a.a.) ona olan özel ilgi ve sevgisi ve Kuran’ın onun hakkında ki buyrukları nedeni ile halkın arasında özel bir yeri bulunduğundan İslam düşmanlarının gözlerine bir diken gibi batıyordu. Yezit; Medine valisine bir mektup yazarak Hz. Hüseyin’den kendisi adına bir biat almasını istedi. Emri yerine getirmek isteyen Medine valisi Hz. Hüseyin’i bir toplantıya çağırarak ondan zorlada olsa bir biat almak istedi ama Beni Haşim gençlerinin de ayaklanması ile başarılı olamadı. Hz. Hüseyin (a.s.) bu olayın üzerine, bu gergin ortamdan uzaklaşmak ve hac farizasını yerine getirmek üzere Mekke’ye doğru yola çıktı. Ama Mekke’de de durum aynı olup, hatta tavaf esnasında kendisine suikast yapılmak istenince hac amellerini yarım bırakmak zorunda kaldı. Mekke’den ayrılınca kendisini sürekli davet eden Küfe şehrine doğru yöneldi. Ama durumu haber alan Yezit bir öncü birlik göndererek Hz. Hüseyin’in yolunu kestirip onu hiçbir ot ve yeşilliğin yetişmediği bir çöl olan Kerbela’ya doğru getirtti. Ardından buraya asker yığınağı dökmeye başladı.
Kerbela’da Neler Oldu?
 
        Burada Hz. Hüseyin sadece yetmiş iki kişi ile beraberdi. Bunların da çoğunluğu kendi akraba ve yakınları idiler. Ama bu sayıya karşılık Yezit yetmiş bin ile yüz yirmi bin arasında asker gönderdi. Hz. Hüseyin’e “ya Yezit’e biat edersin ya da ölürsün” çağırısında bulundular. Hz. Hüseyin, Yezit gibi birine biat eder ve onu halife olarak tanırsa, Emevi saltanatı ile sarsılan İslam temelleri büsbütün yıkılacaktı. İnsanlar yatmış oldukları gaflet uykusundan uyanamayacaklardı. Ceddinin binlerce zahmetle getirdiği bu dinin şimdi bir çapulcunun elinde olması zaten onu büsbütün yıkarken, nasıl onun yılmasına ortak olabilirdi. Bu yüzden o meşhur sözünü söylemiştir: “Eğer benim kanımın akması ile ceddimin dini ayakta kalacaksa, ey kılıçlar alın beni.”
        Ardından şiddetli bir savaş meydana gelir ve Hz. Peygamber’in “Hüseyin bendendir bende Hüseyin denim, eti etimdendir kanı kanımdan, onu sevmek beni sevmektir ve ona düşmanlık bana düşmanlıktır” dediği evladı hunharca öldürülür. Sadece o mu? Elbette hayır. Kardeşleri, evlatları, akrabaları ve dostları hatta kundakta ki altı aylık süt emer oğluna kadar hepsi büyük bir canilik ile şehit edilmiştir. Ardından bedenlerinin üzerinde atlar koşturulmuş, bedenlerinin uzuvları ve başları kesilerek mızraklara takılıp şehirbe şehir dolaştırılıp Aşura günü bayram günü olarak ilan edilmiştir. Ve kadınlar ve kızlar elleri kolları bağlanarak köleler gibi şehirlerde dolaştırılmış ve satılmak istenmiştir.
 
Kerbela Olayının Sonuçları
 
        Sonra ne mi oldu? Hz. Hüseyin’in bahsettiği uyanış başladı. İnsanlar “bizler nasıl Müslümanlarız, hangi ümmet kendi peygamberinin evlatlarını öldürmüş ve kızlarını köle diye pazarlara satmak için götürmüştür? Bu amellerimizle kıyamet günün de nasıl Peygamber efendimizin yüzüne bakıp “şefaat ya Resulallah” diyeceğiz? Neden Yezit gibi bir münafığa uyduk ve onu başımıza taç ettik ve oda bizlere bunları yaptı.
        Ayaklanmalar başladı ve halk yatmış oldukları gaflet uykusundan uyanmaya başladılar. Hz. Hüseyin (a.s.) insanlara insanca yaşamak, zulme ve haksızlığa boyun eğmemek, hatta gerekirse bu uğurda can vermek gerektiğinin dersini verdi.
       
        Aslında ne Kerbela, ne aşura ve nede Hz. Hüseyin böyle birkaç satırla anlatılıp bitirilecek konular değildir. Ama zihinlerin bu konuya ısınmaları ve bir ön bilgiye sahip olmak amaçlı bu satırları yazdık. Allah, her zaman bizleri hakkın ve doğrunu yolunda giden kullardan kılsın inşallah.
 
Kerbela Aşurası İslam’ın Yasıdır
 
        Kerbela çölünde öldürülen Hz. Hüseyin, İslam Peygamber’inin torunudur. Bütün mezhepler Hz. Peygamberin ona karşı olan sevgi ve muhabbetini mübalağasız yazmışlardır ama nedense onun öldürülmesi karşısında sessiz kalmış ve itirazlarda bulunmamışlardır. Ben Müslüman’ım diyen herkesin ortak Peygamberi Hz. Muhammed (s.a.a.) olduğuna göre ve Hz. Peygamber onun matemine gününden önce gözyaşı döktüğüne göre Hz. Hüseyin’e matem tutmak nebevi bir sünnet olduğu gibi her Müslüman’ın boynunun borcudur. Tüm İslam âlemini mezhep farkı gözetmeden bir araya toplaya bilecek yegâne unsur Aşura olayıdır. Çünkü bu matem İslam peygamberi ve onun Ehl-i Beyt’inin matemidir. Bu yüzden tüm Müslümanlar da bu günde bu matemi yaşamak ve yaşatmakla sorumludurlar.
 
Aşura ve Aşure
 
        Yezit; Hz. Hüseyin’i öldürttükten sonra bu olayı kutlamak maksatlı bir tatlı hazırlatmıştır. Kerbela olayı Aşura gününde olduğundan o tatlının adı da aşure olmuştur. Gerçi daha sonraları aşure tatlısı farklı boyutlara çekilip Hz. Nuh’un tufanına dayatılmaya çalışılmıştır ama bunun hiçbir sağlam kanıtı bulunmamaktadır. Bu nedenle Ehl-i Beyt mektebinde aşure yemek doğru değildir ama Ehl-i Beyt kültüründe cenaze merasimlerinde ev helvası yapılıp dağıtılması âdeti olduğundan, Caferiler Aşura gününde helva dağıtırlar.
 
        Derneğimiz ilim ve kültür ağırlıklı bir dernek olduğundan her şeyin aslına uygun yapılması gereğine inanmaktadır. Bu nedenle de Aşura konusunda aslına uygun bir Aşura ve yas merasimi yapmayı uygun görmüş ve bu konuda elinden gelenleri yapmış ve yapmaya devam edecektir. Aşura günü tebrik arz edilecek bir gün değil baş sağlığı arz edilecek bir gündür.
    
Derneğimiz adına tüm İslam âlemine, Kerbela olayı dolayısı ile baş sağlığı arz ederiz.

Caferi ve Ehl-i Beyt Derneği Yönetimi
Anahtar Kelimeler: Kerbela, Aşura, Matem, Yas, Caferi

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  GAZETE MANŞETLERİ
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  ?Sitemizi araştırmalarınız için yeterli buldunuz mu?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK OKUNANLAR
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SAYFALAR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  ARŞİV